Kraliçe karıncam hakkında sorum

mst41

Yumurta
Üye
sonbaharın son aylarında kraliçe karınca bulmuştum 1’5 ay yumurtlar diye bekledim yumurtlamadı sonra kış uykusuna yatırmam getektiğini öğrendikten sonra 1 ay kış uykusuna yatırdım kış uykusundan sonra yumurtladı ancak 1 ay geçmesine rağmen yumurtalarda bir gözle görülür bir büyüme gelişme olmadı sizce takviye olarak birşeyler vermelimiyim bir keresinde şekerli su verdim onu tüketmişti sizce ne yapmalıyım teşekürler

yusufff01

Yumurta
Üye
sonbaharın son aylarında kraliçe karınca bulmuştum 1’5 ay yumurtlar diye bekledim yumurtlamadı sonra kış uykusuna yatırmam getektiğini öğrendikten sonra 1 ay kış uykusuna yatırdım kış uykusundan sonra yumurtladı ancak 1 ay geçmesine rağmen yumurtalarda bir gözle görülür bir büyüme gelişme olmadı sizce takviye olarak birşeyler vermelimiyim bir keresinde şekerli su verdim onu tüketmişti sizce ne yapmalıyım teşekürler
Kraliçenizin cinsi nedir?

Yigit3

Yumurta
Üye
Eğer şartlarda(sıcaklık,stress vb.) sıkıntı yoksa döllenmemiş olabilir ve yumurtalarda prens yumurtaları olabilir

Mustafaf

Yumurta
Üye
Kış uykusundan sonra şekerli su veya başka bişey verdinizmi kraıncakar kışın tamamen uyumaz beslenmesi gerekir büyük ihtimal kraliçe kendi kas proteinlerini tüketmiş olabilir eğer döllenmiş ise şekerli su ve tohum verirsiniz kırıp bir iki tane yumurtaları büyüte bilir 2 3 hafta yanlız, titreşimsiz karanlık ve uygun sıcaklıkda bırakın ilk işciniz bile çıkabilir. Eğer eksizsiz yapmanıza rağmen dediklerimi gene yumurtalar gelişmediyse daha bilgili birinden yardım alabilirsiniz

muhammedberk

Larva
Üye
Kış uykusundan sonra şekerli su veya başka bişey verdinizmi kraıncakar kışın tamamen uyumaz beslenmesi gerekir büyük ihtimal kraliçe kendi kas proteinlerini tüketmiş olabilir eğer döllenmiş ise şekerli su ve tohum verirsiniz kırıp bir iki tane yumurtaları büyüte bilir 2 3 hafta yanlız, titreşimsiz karanlık ve uygun sıcaklıkda bırakın ilk işciniz bile çıkabilir. Eğer eksizsiz yapmanıza rağmen dediklerimi gene yumurtalar gelişmediyse daha bilgili birinden yardım alabilirsiniz
Hayır kraliçe nin beslenme sine gerek yok sonbaharda uçan messor kraliçeleri ilkbahara kadar uyur ve kraliçe beslenmek için tohum kırmaz şekerli suyada gerek yok tek yapması gereken beklemek

Dwis

Yumurta
Üye
Aynı durumu yaşadım sıcaklıktan olduğunu düşünüyorum çünkü ısıtıcı ped aldım ve sonrasında yumurtaları gelişti ve şuan 2 işçisi çıktı ayrıca yumurtaları varken haftada bir kontrol ettiğimde şırınga ucuyla bir damla ballı su veriyordum etkisi olmuşmudur bilmiyorum

mst41

Yumurta
Üye
Kış uykusunda iken şekerli su ve protein takviyesi yapmıştım sıksık onun haricinde kış uykusundan sonra karanlık bir yerde sıcaklık 23 24 derece arası çok fazla titreşim bulunmuyor onun haricinde tohum takviyesi önceden yapmıştım

mst41

Yumurta
Üye
Yumurtaların içinde küçük siyahlıklar var döllenmiş diye tahmin ediyorum eğer sıcaklık derseniz ısıtıcı ped alabilirim

yusufff01

Yumurta
Üye
Böyle durumlar olabiliyor, 1,5 ay sonra yumurtaları larva evresine ulaşan messorlar da gördüm sizin yumurtalarınız 1 aylık olmuş, ek olarak kraliçeler hatalı üretim olan yumurtaları yedikten sonra tekrar yumurtlayabiliyor ve bizler de aynı yumurtalar hiç gelişmiyor şeklinde algılayabiliyoruz.Sıcaklığı arttırın ama direkt ısıya temas halinde olmasın,örnek olarak direkt güneşin altında olmasın mesela ya da bir ısıtıcı kullanıyorsanız(ki şuan ki hava durumlarında ihtiyacınız olduğunu sanmıyorum yine de ilden ile değişebilir)direkt üstüne koymayın.Rahatsız etmeyin strese sokmayın beklemekten başka bir alternatifiniz yok.